M in Brussels
  • Blog »
    • Codzienność w Brukseli
    • Emigracja
    • Jedzenie
    • Kultura & Społeczeństwo
    • Zwiedzanie
    • Inne
  • Spis wpisów
  • O mnie
  • Kontakt



Restauracja ERGON

28/1/2015

Comments

 
Obraz
www.facebook.com/ergonbrussels
Kiedy Grecja w zeszłą niedzielę zagłosowała w wyborach, wybierając nowy skład ekipy rządzącej (dla przypomnienia: wygrała partia Syriza- o bardzo skrajnie lewicowych poglądach), która będzie nadawać nowy kierunek zmian, ja walcząc z deszczową i przygnębiającą aurą panującą w stolicy Europy, udałam się w poszukiwaniu greckich przysmaków. Oto efekt kulinarnych poszukiwań.

Obraz
www.ergonfoods.com
ERGON to nowy nabytek Brukseli,  istnieje zaledwie od października 2014 roku. W języku greckim "ergon" oznacza pracę bądź efekt skutecznego działania. Paradoks? Może i Grecja stała się ekonomicznym zombie, ale śródziemnomorskie jedzenie jest co najmniej wyborne i nie powinno kojarzyć się tylko z  sałatką z fetą. 
Sieć restauracji ERGON Food liczy 8 restauracji w różnych zakątkach Europy. Wyjście poza rynek krajowy miało na celu promocję tradycyjnej kuchni i wyrobów pochodzących od niezależnych, lokalnych producentów. Prócz restauracji, każdy lokal dysponuje przestrzenią z półkami, które ugniają się od greckich wyrobów, można je zakupić po okazyjnej cenie. Dokładnie z tych samych produktów przygotowywane są świeże potrawy serwowane każdego dnia. A nie ukrywam, że dopieszczona wyjątkowym smakiem, poczułam się jak na wakacjach. Dania są lekkie, smaczne i pięknie podane. Tym samym dołączyłam do grona fanów risotto z buraków z dodatkiem świeżego tymianku, kremowego jogurtu i salami pochodzącego z bajecznej wyspy Lefkas. Palce lizać!

Lokal, nieopodal Placu Luxemburskiego, jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00 – 16:00 & (czas na sjestę musi być) 18:00 – 21:00. Wybierając wieczorową porę na obiad, warto dokonać wcześniej rezerwacji miejsc (polecam wybrać formę telefoniczną bo maile pozostają bez odpowiedzi). Więcej informacji na oficjalnej stronie: 
www.ergonfoods.com/restaurants/brussels/ a tutaj MENU.
Obraz
Nie, to nie tatar! To buraczane risotto, które zdecydowanie rekomenduję. Musaka z bakłażanem i baraniną też ponoć całkiem niezła. A do tego czerwone wino Agiorgitiko i niczego już więcej nie trzeba by chociaż na chwilę słońce stało się stanem umysłu :-)
Comments

Dlaczego nadal nie spotkałam Donalda Tuska -czyli przewodnik po Instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli

22/1/2015

Comments

 
Obraz
Dzielnica Europejska. To właśnie przy Rondzie Schumana w Brukseli mieści się wiele ważnych instytucji
Powiedziałam bliskim, że wyjeżdżam do Brukseli a dwa tygodnie później media obiegł news, iż ówczesny premier Polski - Donald Tusk - robi dokładnie to samo co ja! To był zabawny zbieg okoliczności, uśmiechnęłam się. Od czterech miesięcy regularnie ktoś mnie pyta czy już spotkałam byłego premiera, na serio lub w żartach, ale to zawsze budzi uśmiech na mojej twarzy. I zainspirowana ostatnio pytaniami jakie dostaję, postanowiłam przygotować przewodnik po Instytucjach Europejskich. Dla jednych dla rozeznania w terenie, dla innych dla przypomnienia, ale cel jest jeden: warto to wiedzieć. Gotowi na szybką lekcję polityki europejskiej? To wcale nie jest takie trudne, dziś skupiamy się tylko na Unii Europejskiej w Brukseli :-)

Krótkie wprowadzenie

Obraz
Na niebiesko zostały zaznaczone kraje należące do Unii Europejskiej (rys. wikipedia)
W Brukseli znajduje się 6 ważnych siedzib związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej (UE). Jest to związek dzięki któremu państwa członkowskie (aktualnie 28) zacieśniają współpracę w wielu obszarach - m.in likwidują bariery handlowe, starają się mówić jednym głosem, wypracowując tym samym wspólną politykę wewnętrzną oraz zagraniczną. To dzięki temu możemy swobodnie przekraczać granice kraju jadąc na europejskie wakacje, możemy w ramach programu Erasmus korzystać z wymiany studenckiej czy też słyszymy, że nowe miejsce w naszym mieście powstało dzięki dofinansowaniu z funduszy UE.


Przynależność do Wspólnoty ma swoje plusy i minusy, dlatego tyle opinii - ilu ludzi. Niektórzy chodzą dumni nazywając się obywatelami Europy a inni nie kryją niezadowolenia, dołączając tym samym do grona tak zwanych eurosceptyków.  

Bruksela będąc stolicą Europy (a z punktu widzenia UE, miasto to jest bardzo mocno tętniącym sercem tych europejskich struktur) mieści następujące instytucje (są to osobne siedziby, w większości z innymi adresami, to nie jest jedno i to samo!):
  • PARLAMENT EUROPEJSKI (PE) - reprezentowany jest przez Europosłów ze wszystkich krajów członkowskich (tych dobrze i mniej znanych ze szklanego ekranu), których wybieramy w wyborach co 5 lat (Twój oddany głos na konkretnego posła = Twój głos podczas głosowań na sesjach parlamentarnych, których dokonuje wybrany przez Ciebie reprezentant!). Na terenie PE grupy polityczne oraz posłowie mają swoje biura, w których pracują asystenci. To tu stanowione jest prawo obowiązujące w UE, to tu także debatuje się nad budżetem i ogólną sytuacją, która ma miejsce każdego dnia w Europie. To tu ścierają się poglądy od lewicy do prawicy, a krajowe partie należą do jednej z europejskich frakcji politycznych. Obecnym Przewodniczącym całego PE jest Martin Schulz. 
    Oficjalna strona: europarl.eu
  • KOMISJA EUROPEJSKA (KE) - reprezentuje i chroni interesy całej UE. Poza sztabem urzędników, prawników, ekonomistów, tłumaczy ustnych i pisemnych, pracowników sekretariatów przydzielonych do departamentów zwanych Dyrekcjami Generalnymi (DG), kluczowymi osobami są Europejscy Komisarze odpowiedzialni za dany obszar polityki. Każdy kraj członkowski UE ma własnego Komisarza (Polska reprezentowana jest przez Elżbietę Bieńkowską, która objęła kwestie związane z Rynkiem Wewnętrznym i Usługami). Od listopada 2014 funkcję Przewodniczącego KE pełni Jean-Claude Juncker.
    Oficjalna strona: 
    ec.europa.eu
  • KOMITET REGIONÓW (KR) - to organ doradczy reprezentujący samorządy lokalne i regiony ze wszystkich państw UE. Z tej perspektywy komentowane są akty prawne, PE i KE zobowiązane są przed podjęciem konkretnych decyzji do zapoznania się z opinią KR (np. na tematy związane z polityką społeczną, edukacją, środowiskiem). Członkowie Komitetu są pochodzącymi z wyboru przedstawicielami władz regionalnych albo pełnią kluczowe funkcje w takich władzach w swoich regionach (w przypadku Polski to odnosi się do reprezentantów z każdego województwa).
    Oficjalna strona: cor.europa.eu
  • EUROPEJSKI KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY (EKES) - to kolejny organ doradczy, który wydaje opinie dla innych, większych instytucji UE. Za jego pośrednictwem przedstawiciele europejskich pracowników, pracodawców, związków zawodowych bądź innych grup interesu mogą wyrażać swoje opinie na tematy związane z UE. Co ciekawe członkowie EKESu nie otrzymują wynagrodzenia (jedynie pokrywane są ich koszty podróży i zakwaterowania podczas sesji plenarnych), są nimi eksperci z dziedzin społeczno-gospodarczych, powoływani przez rządy krajowe. Polskę reprezentuje 21 specjalistów.
    Oficjalna strona: eesc.europa.eu

    I teraz coś co może sprawić najwięcej kłopotu, ale na wszystko jest sposób. Wyróżniamy 3 RADY.
  • RADA UNII EUROPEJSKIEJ (RUE) - w ramach tej instytucji spotykają się ministrowie ze wszystkich państw UE, przyjmują akty prawne i koordynują polityką w poszczególnych obszarach.
    Oficjalna strona RUE i RE: consilium.europa.eu
  • RADA EUROPEJSKA (RE) -  to tu Przewodniczącym jest wspomniany w tytule tego wpisu - Donald Tusk, który piastuje tę funkcję od 2014 do 2017 roku. Komu przewodniczy? Wszystkim głowom państw/rządów członkowskich UE. Najważniejszą rolą RE jest wyznaczanie ogólnych kierunków polityki i priorytetów UE oraz rozwiązywanie złożonych spraw, których nie można było rozwiązać na niższym szczeblu współpracy międzyrządowej. Organ ten nie posiada uprawnień do tworzenia prawa, ale 4 razy do roku (lub częściej gdy jest taka potrzeba) odbywają się posiedzenia. To w tedy media mówią, że odbywa się tak zwany szczyt w Brukseli.
  • RADA EUROPY - nie jest Instytucją Unii Europejskiej i mieści się w Strasburgu, więc dziś nie zaprzątam nią Waszych głów :-)
Obraz
A tak to wygląda na mapie Brukseli. Omawiane Instytucje są w swoim pobliżu. To osobne gmachy. Przemieszczanie się pomiędzy tymi miejscami to kwestia 15 minut spaceru!
Kto dotrwał do końca tej fascynującej lekcji? Kciuk w górę!
Głodnych wiedzy odsyłam po więcej informacji TUTAJ

Wcześniej pisałam także o:
Pracownikach Instytucji Europejskich

Co zrobić by dostać się na staż do Parlamentu Europejskiego?
Moje refleksje ze stażu w Parlamencie Europejskim

Comments

KRIEK - wiśnia na piwnym torcie

16/1/2015

Comments

 
Obraz
Ciężko oszacować ile gatunków piwa warzy się w Belgii. Głosy krążą wokół magicznej granicy 400 – 1000 gatunków. Które zatem wybrać w tej krainie piwem płynącej?
Nie lubisz cierpkiego smaku? A może szukasz urozmaicenia? Dziś na blogu serwuję bardzo popularny w Belgii i Holandii - Kriek - czyli wiśniowe piwo, które jednak smakiem bardziej przypomina wino, ale wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z syntetycznie dosładzanym owocowym trunkiem. Zainteresowani?

KRIEK to flamandzkie słowo, które oznacza gatunek małej, ciemnej i bardzo kwaśnej wiśni, która z czasem stała się trudno dostępna. Dlatego większość browarni zastępuje je innymi odmianami.

Tradycyjnie piwo to robione jest na bazie lambica (czyli belgijskiego rodzaju piwa fermentacji spontanicznej, produkowanego ze słodu jęczmiennego z dodatkiem pszenicy; nie dodaje się do niego drożdży bo wytwarzają się one samoistnie), z dodatkiem wiśni (razem z pestkami). Na litr piwa przypada 300 gram owoców.
Obraz
W smaku jest wytrawne bo wiśnie dodane i pozostawione na kilka miesięcy powodują ponowną fermentacje z powodu zawartego w nich cukru. Dzięki temu uzyskuje się owocowy smak. Po usunięciu resztek wiśni następuje proces dojrzewania piwa.

Niektórzy producenci starają się trafić w gusta lubiących słodki smak i dodają do piwa cukier bądź sztuczny sok wiśniowy. Dlatego zachęcam do czytania etykiet i inwestowania w produkty naturalne. Inne, również warte uwagi owocowe piwo to Framboise czyli lambic z dodatkiem malin, nieco bardziej słodszy niż Kriek.

Na zdrowie!

Obraz
Comments

POGODA: Zima w Brukseli

13/1/2015

Comments

 
Obraz
"A jaka u Ciebie pogoda?" to najczęściej zadawane pytanie kiedy rozpoczynam rozmowę z bliskimi z Polski. Moi Drodzy, dziś oficjalnie odpowiadam i dołączam mini fotorelację.

Należę do grona zdeklarowanych przeciwników zimy, śniegu, mrozu i szeroko pojętego stanu zimna. Dlatego nie kryję zadowolenia na widok panującej aktualnie aury. Przez niż atlantycki dzięki któremu (przez którego) nie ma teraz w Europie zimy jaką pamiętamy z młodzieńczych lat, zaczęłam się poważnie zastanawiać czy oby na pewno udało mi się uciec przed polską zimą. Dziś termometry w Ojczyźnie (11 stopni) wskazały temperaturę wyższą niż na Obczyźnie (8 stopni).

CHARAKTERYSTYKA KLIMATU

W Belgii panuje klimat morski, ciepły lecz umiarkowany. Charakteryzuje się dużym zachmurzeniem, opadami i mgłami (do 200 dni w roku), podobnie jak w Londynie. Średnia temperatur w okresie zimowym wynosi 3 stopnie (dla porównania w Polsce waha się miedzy -6 a 0). Duża wilgotność powietrza potęguje odczucie chłodu. Ciężko tu teraz o rozświetlone słońcem niebo. Dlatego z uśmiechem spoglądam na zdjęcia wykonane we wrześniu czy październiku, który nie bez przyczyny uznaje się za najpiękniejszy pod względem pogodowym na tych terenach.
Obraz
Ogólnie mówiąc: o tej porze roku w Brukseli zawsze warto mieć pod ręką parasol, ciepły szalik, czapkę i rękawiczki. Trzeba przygotować się na deszcz (na niegroźną mżawkę, ale także nawet na taki "zacinający" poziomo) i nieprzyjemny wiatr, ale szanse na ostrą, śnieżną i mroźną zimę są tu znikome. Dlatego łagodna belgijska zima (która trwa od listopada do marca) jest w moim guście, chociaż południowi znajomi w grudniu trzęśli się z zimna gdy temperatura zbliżała się do 1 stopnia :-)
Wiosna oficjalnie zaczyna się w połowie marca, ale po takich widokach jak ten poniżej można w to zwątpić, teraz w styczniu...
Obraz
Obraz

A krajobraz teraz w Brukseli wygląda tak. Za każdym rogiem, ulice pełne są bożonarodzeniowych wspomnień.
Obraz
Comments

CALL ME, czyli którą sieć komórkową wybrać?

11/1/2015

Comments

 
Obraz
Z cyklu PORADNIK POCZATKUJĄCEGO EMIGRANTA.

Jesteś już w Brukseli, powoli odnajdujesz się w nowych realiach, zwiedzasz, masz już swoje mieszkanie, poznajesz nowych ludzi. Jest pięknie, dzwonisz do bliskich z Polski, opowiadasz o tym co się u Ciebie dzieje i nagle przypominasz sobie o istnieniu kosztownego roamingu! Dlatego dziś zapraszam na krótki przewodnik po sieciach komórkowych. Bo przecież belgijski numer telefonu przyda się każdemu kto planuje pobyt dłuższy niż trzy tygodnie i nie chce zaniedbać nowej sieci kontaktów, narażając się przy tym na solidnie obciążony rachunek u rodzimego operatora.

Tutejszy rynek telekomunikacyjny należy do popularnej trójcy: PROXIMUS, MOBISTAR, BASE 
Operatorzy oferują dwie opcje: postpaid- podpisanie umowy (na minimum rok) na zasadach abonamentu lub prepaid- wykupienia karty i doładowaniu jej określoną kwotą. O konkretach nic tu nie napiszę, jednak skupię Wasza uwagę na kolejnej alternatywie, która mnie bardzo przypadła do gustu.

MOBILE VIKINGS 

Obraz
mobilevikings.be

Ten operator na belgijskim rynku istnieje od 2009 roku. Co ciekawe skorzystanie z jego usług możliwe jest także w Holandii i Polsce. 
Oferta jest dostępna całkowicie w języku angielskim (co ułatwia sprawę jeśli nie czujemy się biegli w języku francuskim) i mam wrażenie, że przede wszystkim skierowana do osób młodych.


OFERTA (grafika poniżej)
Dodatkowy koszt to zamówienie nowej karty SIM (15€), która wysyłana jest pocztą na wskazany przez nas adres (trwa to około 3 dni roboczych). Konto możemy doładować od razu przelewem (od 10€ do 50€). Nie musimy kupować żadnych kart, zdrapek, kodów. Wszystko odbywa się w domowym zaciszu, za pośrednictwem Internetu.  Na stronie mobilevikings.be tworzymy własne konto, którym możemy zarządzać kiedy tylko mamy na to ochotę.  

Obraz
mobilevikings.be
Po doładowaniu konta dowolną kwotą, otrzymujemy 300 SMS oraz 60 minut DZIENNIE za darmo do każdego innego użytkownika Mobile Vikings. Co sprzyja tworzeniu własnej sieci Vikingów :-) Jeśli namówimy naszego znajomego do dołączenia do MV i przy swoim zgłoszeniu powoła się na nasz numer telefonu, w podziękowaniu od operatora dostaniemy punkty (Viking Points) , które będziemy mogli wymienić na darmowe doładowanie.
Ponadto nie powinniśmy się martwić jeśli nasz wykupiony pakiet nie zostanie w pełni wykorzystany w danym miesiącu. Konkretna suma będzie jeszcze ważna przez następne 6 miesięcy!

*Ten wpis jest moją własną rekomendacją. Nie powstał przy współpracy z żadną firmą.

Comments

JE SUIS CHARLIE

7/1/2015

Comments

 
Obraz
Europa zadrżała. Obawy ziściły się w brutalną rzeczywistość. Demokracja jest w kryzysie. Francja ogłosiła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Dziś rano media obiegły informacje (oraz nagrania) o ataku terrorystycznym, który miał miejsce w Paryżu, w redakcji satyrycznego czasopisma "Charlie Hebdo", znienawidzonego przez islamistów. Zamaskowani napastnicy (najprawdopodobniej radykalni islamiści) uzbrojeni w broń dokonali barbarzyńskiego aktu przemocy. Zginęło 12 osób - w tym redaktor naczelny, dziennikarze, rysownicy oraz policjanci. Są także osoby ciężko ranne.

I chociaż Bruksela oddalona jest od Paryża o 90 minut pociągiem, tutejsza społeczność nie pozostaje obojętna. O godzinie 18:30 przy Placu Luxemburskim planowana jest demonstracja. Europejskie wartości kurczą się przez brutalne pogwałcenie naszych praw. Walczmy z terroryzmem. Brońmy wolności słowa.

edit
Obraz
godz. 19:00 - cichy protest z udziałem europosłów.
Comments

    AUTOR

    W grudniu 2015 roku powróciłam do blogosfery jako
    M kreuje. zapraszam na bloga www.mkreuje.pl sprawdź i przekonaj się, że artysta tkwi w każdym z nas!

    Obraz

    Wpisy oraz zdjęcia tworzę samodzielnie. Jeśli jest inaczej zawsze wskazuję źródło zaczerpniętego obrazu.
    Wszelkie prawa zastrzeżone. 

    social media

    Obraz
    Obraz

    KATEGORIE

    Obraz
    Obraz
    Obraz
    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Archiwum

    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    POPULARNE 

    # Siła społecznego głosu, czyli o strajkach w Belgii
    # Staż w Parlamencie Europejskim- jak to zrobić?
    # Staż w Parlamencie Europejskim- refleksje
    # Pracownicy Instytucji Europejskich
    # Jak znaleźć mieszkanie w Brukseli?
    # Kochanie, robię pranie
    # Belgijska słodycz
    # Niezbędnik planującej kobiety- Moleskine City Notebook Bruxelles
    # Brudna sprawa. Śmieci w Brukseli
Powered by Create your own unique website with customizable templates.